הקדמה מאת אהוד בנאי

ערב אחד, כשהיינו בני שבע עשרה, הסתובבנו מושקו ואני בתל אביב. מתוך תחושה של ריקנות ושממון  החלטנו להתקשר למשורר פינחס שדה, מטלפון ציבורי ליד “קולנוע תל אביב”. את מספר הטלפון שלו מצאנו בספר הטלפונים. להפתעתנו ענה לנו והסכים, כמעט מיד, לקבל אותנו. קבענו איתו ליום המחרת, בשעה שש בערב, בדירתו שברחוב יונתן ברמת גן. הדירה הזאת הייתה ממש קרובה אל בית הספר התיכון בו למדנו, אל ההוויה הממוסדת, המרובעת, שממנה רצינו כל כך לברוח.

הגענו לפינחס שדה בשעה שנקבעה, הוא הזמין אותנו לשבת והציע לנו קפה. היינו כמובן נרגשים מאוד ונבוכים. פינחס שדה הגיש את הקפה, התיישב, הדליק סיגריה והביט בנו בשתיקה. חלפו דקותיים. מושקו היה הראשון ששבר את השתיקה ושאל את המשורר "האם יש תכלית לדברים?" איני זוכר את תשובתו של פינחס שדה, שהייתה ארוכה מאוד, אבל השאלה הזאת ששאל מושקו המשיכה ללוות אותו כל ימי חייו. 

מושקו עזב אותנו בפתאומיות. משאיר אחריו חלל גדול והרבה שאלות.  אני קורא עכשיו שוב ושוב בשיריו, בתחושה של כאב והחמצה ואומר לעצמי שהוא היה משורר גדול באמת, שלא זכה להכרה שהיה ראוי לה.  מושקו ודאי מחייך עכשיו בביטול את החיוך הילדותי והמתוק שלו. הוא אף פעם לא קרא לעצמו משורר, לא ניסה למצוא לעצמו מעמד או מקום בעולם השירה. הוא פשוט כתב,    כתב מתוך צורך אמיתי ועמוק ולכן גם השירה שהשאיר לנו היא אמיתית ועמוקה. ללא העמדת פנים. ללא זיוף. חודרת אל העומק וננעצת בלב כמו חץ. 

למושקו היתה נשמה ענקית שכמו הייתה כלואה בגופו. המשיכה שלו אל ספרות מדע בדיוני ואל עולם החלום לא הייתה סתמית. הוא חיפש כנפיים להמריא אל מעבר ליומיום שהעיק והכביד עליו:  

"אולי זה לא אני

אולי זה מישהו אחר

חוצן ממאדים חייזר מאורנוס

שמשתולל בתוכי

מפלס את דרכו אל העולם הנוכחי"…

 מושקו לא מצא את מקומו בעולם החומרני והתחרותי הזה ולא התברג אל עבודה קבועה. העבודות שעבד בודאי שלא נתנו ביטוי לרוחו המיוחדת והגדולה, לעומק, לרגש ולתבונה שנשא איתו. למזלנו לא מעט מזה מורגש ונוכח בשירים שהשאיר אחריו, וכך, גם מי שלא הכיר אותו באופן אישי יכול להתוודע אל המורכבות, הדמיון, ההומור האירוני, האהבה, הענווה, הכיסופים, תחושת ההשתאות מול החיים החולפים, המסתורין, נוכחות הקץ המתקרב וכל שאר הדברים המרכיבים את שירתו הנפלאה של המשורר בחסד, אהובנו משה קורן, מושקו.

לשירים מתוך הספר

 

error: Content is protected !!
גלילה למעלה