כך נולד ספר….

"יום אחד קיבל אבא הזמנה, להשתתף במסע מההר לערבה…" (מתוך הספר "דלתות- רסיסי מסע")

ום אביבי אחד, התקשר אלי ידידי משכבר הימים, צור שיזף, והזמין אותי ללוות אותו ואת חברו סטיב, (צלם טבע אנגלי של "נשיונל ג'אוגרפיק") במסע מהר הנגב לערבה ולהביא עמי גמל, ש"את מטען הקבוצה יסחוב כסבל"… אחרי בדיקה בטיול קטן נבחר גמל לבן וחמוד בשם "אביעד בן חמוד", שם שניתן לו ע"י בתי האהובה טל.. "מכל גמלי העדר אביעד נבחר, אל האוהל הובא וליתד נקשר.."

אביעד, גמל מגמליו של עלי אבו אל מיסק ז"ל, העלה על משאית בערבה והורד מול העיר העתיקה עבדת. בנקודה זו פנו נמטיילים לדרכם ואילו אני התחלתי ללכת בצי נפרד עם הגמל. לאחר זמן קצר עצר אביעד בן חמוד, והתיישב. חשבתי שאולי רצועת האוכף לוחצת, פרקתי והעמסתי שוב את הציוד, אך לאחר זמן קצר- שוב התיישב.. כך החל הטיול, שלגבי הפך למסע מפרך. בקושי רב הצלחתי להגיע בערבים למטיילים שחיכו לארוחה ומים, אך הגעתי, תוך מאבקים, סחיבת הציוד על גבי ועוד המצאות משונות. למוד ניסיון עם גמלים, מעולם לא ראיתי דבר כזה ולא הבנתי מה לא בסדר עם הגמל, או אולי איתי.. צור נותן לי מחמאה על ההליכה וטוען שהגמל פשוט מפונק.. לך תדע, אבל מה שהיה אמור להיות טיול מענג  הופך באחת למאבק עם חצי טון של גמל עקשן וסרבן שלא רוצה לזוז..

לאחר "ששה ימים ארוכים שהסתיימו הערבה בין עצי השיטם" חזר אביעד בן חמוד לחבריו ואני , תשוש וצמא, פגשתי את חברי הבדואים , שקיבלו את פני בחיוך רחב: "תגיד, הוא לא התיישב לך כל הזמן?" שאל חברי הבדואי: "זה גמל בעייתי שכל הזמן מתיישב, לא רוצה ללכת" הוסיף… "אז.. למה? ("לכל הרוחות" רציתי לומר, אבל התאפקתי) למה נתתם לי דווקא אותו?" שאלתי. "אה… ידענו שתסתדר איתו, סמכנו עליך" השיב חברי הבדואי, ללא שמץ חיוך על פניו.. לך תבין…

כאשר פגשתי, לאחר כמה ימים, את חברי, אודי שני, סיפרתי לו על הטיול שהפך למסע בלהות.. "הייתי כותב מזה ספר" כך אמרתי לו. "שב תכתוב" ענה לי , שתי מילים שבעקבותן נולד הספר. חסר כל ידע בכתיבה או עריכה התחלתי את מסע הכתיבה הארוך עד הדפסת ספר ביכורים זה. תודה אודי, תודה לצור שיזף, תודה לעלי (ז"ל) ממשפחת אבו אל מיסק, לגליה חברתי ז"ל, ליואב שביט על עזרתו וסבלנותו, וכמובן לילדי שנרדמו לא פעם לשמע עלילות אביעד בן חמוד . .

 

לקניה: ספרי נעם

 

error: Content is protected !!
גלילה למעלה